Kommenteeri

Avaliku sektoriga arveldamine läheb üle e-arvetele

Valitsus kiitis heaks ja saadab parlamendile raamatupidamise seaduse muutmise eelnõu, mis kohustab, et alates tuleva aasta 1. jaanuarist peab avalikule sektorile esitatav arve nii kauba müümisel kui ka teenuse osutamisel olema e-arve.

Seega muutub arveldamine avaliku sektoriga täielikult e-arvetel põhinevaks. Avaliku sektori üksused peavad olema valmis e-arveid vastu võtma juba tänavu 1. novembrist, selgub eelnõu seletuskirjast.
E-arvetele ülemineku sujuvuse tagamiseks võimaldab riik mikro- ja väike- ning keskmise suurusega ettevõtetel kasutada e-arvete koostamiseks ja edastamiseks registrite ja infosüsteemide veebipõhist tarkvara aastatel 2017–2018 tasuta.

E-arve on arve, mille kogu käitlemine toimub elektrooniliselt – arve edastatakse operaatori vahendusel ühest raamatupidamistarkvarast otse teise ning saaja ei pea enam arve andmeid käsitsi sisestama.

Üleminek e-arvetele tähendab avaliku sektori jaoks umbes 2,5 miljoni euro suurust kokkuhoidu aastas.

Lisaks muutuvad eelnõu kohaselt raamatupidamise algdokumendile esitatavad nõuded. Algdokument võib olla muus püsivat kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis, kui raamatupidamiskohustuslasel ei ole algdokumendi masintöödeldavalt käitlemise võimalust ja selle võimaluse loomine nõuab temalt ebaproportsionaalselt suuri kulutusi või pingutusi.

Seaduseelnõuga muudetakse raamatupidamise algdokumendile, näiteks lepingutele, kviitungitele, aktidele, saatelehtedele jne esitatavaid nõudeid, et lihtsustada nende koostamist ning vältida ebavajalikke andmeid. Algdokumendi kohustuslikeks nõueteks jääb ainult majandustehingu aeg, sisu ja arvnäitajad. Täiendavad nõuded jäävad kehtima üksnes raamatupidamiskohustuslaste vahel esitatavatele arvetele, näiteks kahe ettevõtja vahelisel müügiarvel.

Avaliku sektori üksused peavad olema valmis e-arveid vastu võtma juba tänavu 1. novembrist.
Allikas: rup.ee

Lisa kommentaar

Email again: